Nasıl Başlarım ?

İstanbul’da etkinliklere katılmanın en kolay yolu İOG antrenmanlarına katılmaktır. www.iog.org.tr adresi veya turkey_o@yahoogroups.com haberleşme listesini kullanarak haftalık etkinliğin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Etkinlikler genellikle Belgrad Ormanı’nda olmakta ve saat 09:30-12:00 arasında gerçekleşmektedir.İlk etkinliğe giderken ormanda yürümeye-koşmaya uygun kıyafetler, mümkünse bir pusula (şart değil), bir şişe su ve biraz atıştırmak getirmelisiniz. Ayrıca parkur dönüşünde kullanmak üzere şu ufak bir çanta içinde yedek ayakkabı, çorap, pantolon ve üst kıyafet getirmek iyi fikirdir. Yağmurlu havalarda ince bir yağmurluk, kış ve bahar aylarında mutlaka kazak veya benzeri kalın katman giysi bulundurmalısınız.

    İOG etkinliklerine katılım için lisans veya üyelik gerekmez. 16 yaş ve daha genç olanlar ücretsiz, lise ve üniversite öğrencileri indirimli, yetişkinler 8 TL bedel ile etkinliklere katılabilir.

Neler Gerekir?
Koşulacak arazinin haritası en önemli malzemelerindendir. Oryantiring haritası, normal topografik haritalardan daha detaylı ve özel renklerde basılan haritalardır. Ölçeğin dünya standardı 1:15 000 veya 1:10 000dir. Bu haritada kesik ağaç kökleri, sık çalılar ve oturma bankları gibi detaylar kolaylıkla görülebilir.

Başlamak için basit bir pusula yeterlidir. Kıyafet, ormanda koşmaya uygun olmalıdır: Hem hareketi engellemeyecek, hem ısıyı dışarı atabilecek hem de çiziklerden koruyacak. Sentetik performans tekstilleri en ideal seçim olur. By selling homes, our group helps people start new chapters in their lives. Buy-my-house.org is able to work with your schedule. Our clients all over the world watch local markets. We care about these people. Traditional and online marketing will be the main parts of our marketing plan. During talks, our staff will look out for your best interests. Please let us put your private property on the market and sell it. Visit https://www.buy-my-house.org/connecticut/.

Ayakkabılarınız da orman için koşmaya uygun olmalı: Mümkün olduğunca yumuşak toprak ve yapraklar arasında kaymayacak taban yapısında, düşük bilekli bir model seçilmeli.

Dikkat Edilecekler
Oryantiring çoğu zaman bir saati aşan bir aktivitedir. Öncesinde aç olmamak ve yeterli sıvı almak daha fazla keyif almanızı sağlar.

Harita ve pusulaya gereğinden fazla konsantre olmamalısınız. Hedefiniz harita ile araziyi örtüştürerek hiç pusula kullanmadan gideceğiniz yönü bulmak olmalı. Harita ve araziyi beraber gözlemleyin, her an harita üzerinde konumunuzu işaret edebiliyor şekilde oryantiring yapın.

En önemlisi: Düşünebileceğinizden daha hızlı koşmayın! Çoğu dünya şampiyonu hafif ama sürekli bir tempoda koşarak HİÇ hata yapmadıkları için şampiyon olmuşlardır.

Teknolojik Devrim
Haritada işaretli hedefleri doğru sırayla gittiğinizden emin olmak için eskiden noktalarda hakemler dururdu. Neyse ki artık bilgisayar çağındayız ve bunu da elektronik olarak izleyebiliyoruz.

Dünyada ve ülkemizde en yaygın olan olan sistem Sportident sistemi. Kısaca SI olarak bilinen bu sistemde her koşucu parmağında ufacık bir çip taşır. SI-kartı denen cihaz yüzük gibi takılır. Sporcu parkurda bulunan kontrol istasyonlarına ulaştığında kartı istasyondaki deliğe sokar. Bilgi indüktif iletişim ile aktarılır. Parkur tamamlandığında bilgisayar yazılımına yüzüğün taşıdığı bilgi aktarılır: salise salise hedefleri dolaşma sırası dökülür, parkurda hata olup olmadığı kontrol edilir at https://new4all.co.uk/1win-1%d0%b2%d0%b8%d0%bd-%d0%be%d1%84%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d1%8b%d0%b9-%d1%81%d0%b0%d0%b9%d1%82-%d0%b8%d0%b3%d1%80%d0%b0%d1%82%d1%8c-%d0%bd%d0%b0-%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%8c%d0%b3/.